Stará Paka

* MUFTÍ PEREPT *
NA HLAVNÍ STRÁNKU baracek baracek

u je takové povídání a nějaké pěkné obrázky z místa, které se jmenuje Stará Paka, obec nacházející se ve východních čechách, u známého města Jičína, poblíž taktéž proslaveného města Lázně Bělohrad, nedaleko Semil, Železného Brodu, také do Jilemnice či Vrchlabí to není tak daleko. Také jsem zapomněl povědět, že těsně sousedí s Novou Pakou která je známá svou klenotnicí polodrahokamů a drahokamů z podkrkonošska. Takto jsem Vám tedy nastínil trochu polohu ale ještě nedal vědět něco o tom, proč vlastně tady píšu o Staré Pace a je tady dokonce ještě několik odkazů dalších na této stránce povedené.
Tak je to jen proto a žádný jiný důvod k tomu nemám, že je to velmi pěkné místo, kde jsem se narodil, vyrůstal tam, strávil tam mládí a velmi se mi tam líbí. Další podrobnější informace najdete ještě v odkazu TECHNICKÉ INFORMACE.
V zimě je tu více sněhu než jinde směrem na jih a v létě je teplíčko pálivé. Podzim a jaro je nádherné. Někdy se vyskytuje ráno kouzelná mlha. Někdy tu vzniká barevná duha.Tak toto jsou klimatické podmínky na které má zajisté vliv i ta skutečnost, že se Stará Paka nachází v jakémsi dolíku mezi Novou Pakou, Staropackou horou a Brdem. Je tedy poněkud chráněna od nepřízni povětrnostních podmínek. Staropacká hora je vysoká 577,9 metrů.n.mořem, zatímco nádraží leží ve výšce 400 celých metrů. Když si tam vylezete, nic moc toho z vršku ale neuvidíte, protože je zalesněn. Můžete si ale trochu popojít dolů směrem od vysílače a z vhodného místa se vám hnedle naskytne možnost nádherného pohledu na obec a také kopec zříceného hradu Kumburk dál na jih. Dále je v dálce vidět Tábor i Kozákov. Tak až se pokocháte pěkně, můžete směle usoudit, že vskutku krásný kraj je to tu.
A to jsem se ještě nezmínil o některých dalších zajímavostech, které zde můžete nalésti.To si však nechám na konec tohoto povídání a ještě vám povím nějaké faktické informace.
Tak tímto dolíkem uprostředa na nejnižžím bodě protéká nikterak romantická říčka Rokytka, která však umí být i dost rozvodněná, jak nám to ukázala na jaře v roce 2006 když všude řádily povodně. Tako říčka však není žádná říčka ale normální potok ještě bych tu měl říci. Potok však nezní tak pěkně. Tento tedy pramení kdesi v lesnatých kopcích Nové Paky a odtud se kutálí přes Starou Paku, dále do Ústí u Staré Paky kde se vlévá do Olešky, ta se nakonec vleje v Semilech do Jizery a pokračuje to vlitím Jizery v Čelákovicích do Labíčka. Mám vodu rád, proto se tu tak obšírně o tom rozepisuju. No a kolem té Rokytky leží Stará Paka, na obou jejich březích, na straně pod Staropackou horou na svahu do kopce, na druhém břehu pak všelijak členitě jinak. Především je však více dlouhá než široká, hnedle od konce Nové Paky až do dalších obcí přilehlých pozvolna svou zástavbou zasahuje. Obyvatelstvem čítá něco kolem 2000 lidí, takže je to spíše větší vesnice. Několik přilehlých obcí spadá také do Staré Paky, to však už v informacích technických se dozvíte nebo přímo na webu STARAPAKA.CZ.
A co tady ještě máme a co zase nemáme: Tak je tu dosti důležitá železniční křižovatka, můžete se dostat do celkem pěti různých směrů - Liberec, Trutnov, Mladá Boleslav, Pardubice a Chlumec nad cidlinou. Je tu celkem známý železniční viadukt ve směru na Pardubice, za nímž se také udála jistá hrdinná partyzánská činnost ve válce.
Máme zde také vlastní koupaliště, které ale v současné době nevím tak zcela jistě jestli je ještě funkční. Máme tu základní školu, obecní úřad, poštu, hasičskou zbrojnici, kostel a dva hřbitovy, místní knihovnu /v opravené roubené budově historické staré školy/,zahradnictví, obchody s potravinami, hospody.... no nějaké výrobní podniky také, tak co budu dál povídat že. Snad jsem na něco důležitějšího nezapomněl. Jako zajímavými památkami Staré Paky se vyznačuje hlavně tzv. stará škola, kostel a kamenný železniční viadukt. Významnými rodáky Staré Paky byli filolog Jindřich Niederle nebo spisovatel Josef Karel Šlejhar.
Ale ještě se zmíním o jistých raritách, které ale jen tak někde jinde nenajdete. První zajímavůstka je lom Hvězda, kde se v minulosti těžil kámen nebo štěrk či co, nyní i po tomto zásahu je toto místo velmi pěkné, vřele doporučuji návštěvu. Dá se zde najít i větší a vzácnější kousek ale těch menších polodrahokamů jako je achát nebo chalcedon kupříklad zde najdete spoustu, to vám tedy zaručuji, stačí se jen chvíli dloubat v hromadě erozí sesutou zeminou. Těch malinkatých je tu opravdu spousta třeba jen na jedné hroudě narušeném šutru, jak jsem se o tom sám přesvědčil i minulé léto. Je to pochopitelné, neboť Staré Paka je samozřejmě součástí nejhojnějšího naleziště polodrahokamů Podkrkonoší a kozákovska. Speciálně lze třeba na polích zase směrem na jih od Rokytky nalézt obrovské množství Karneolů /po čerstvé orbě na jaře/, kterých je tady snad nejvíce z celého Česka. Pravdou však je, že neopracované Karneoly nemají téměř žádnou větší hodnotu/kromě těch opravdu pěkných a velkých/ a při té spoustě jich tady se jako polodrahokamy ani nepovažují. To takové pěkné acháty, to je jiná, ty jsou zde opravdu moc pěkné,žíhané a šance na jejich nalezení je velká. Stačí se jen nějakou tu hodinku hrabat v zemi nebo jen chodit po cestách a koukat se podrobně pod nohy. Tvrdím že jen ten, kdo nic najít nechce, nenajde.
Tak a další raritou je ale opravdová pro mě záhada, jak se mohlo vzít koupaliště uprostřed leda , ještě k tomu na kopci. Že to koupaliště bylo, může dokazovat žába na podstavci uvnitř a také typické schůdky do něho. Že už je to hodně dávno zase nám dokazují ty dospělé stromy, které vyrůstají z dna tohoto koupaliště. Tak to jsou tedy velice zajímavé věci.
Další podrobnosti ještě vám tu příště důvěrně sdělím.......